Статті



Світ очима ненародженої дитини

Як сприймає світ дитинка в утробі матері? Ще донедавна вважалося, що ненароджена дитина нічого не відчуває і не сприймає. В медицині прийнято називати ненароджене дитя ембріоном, потім плодом, але аж ніяк не дитиною. Але сучасні дослідження свідчать, що так званий «плід» не лише відчуває і сприймає те, що відбувається навколо, а й здатний навіть запам’ятовувати та навчатися!

Отож, розглянемо, як розвиваються основі відчуття дитини до народження.

Смак - це одне з основних засобів пізнання світу немовляти як до, так і після народження. Формуються смакові рецептори з 8 по 15 тиждень. Вважається, що дитинка 15 тижнів після зачаття вже розрізняє смаки як доросла. Так, коли добавляли в навколоплідні води гіркі речовини, дитина їх пити не хотіла, а коли добавляли сахарин, то пила з задоволенням. Більше того, навіть вдалося отримати зображення гримаси незадоволення, внаслідок негативних смакових відчуттів.

Смак навколоплідних вод залежить від того, що їсть мама. Таким чином, в дитинки ще до народження формуються смакові вподобання. Дитинка привикає до тієї їжі, яка звична для сім’ї і яку буде їсти після народження. Тому, мама може розширити смакові уподобання дитини, вживаючи під час вагітності різноманітну їжу.

Дотик починає проявлятися з 8 тижня вагітності. За даними Грофа, до 16-20 тижнів, поки дитинка ще не торкається стінок матки, вона може переживати відчуття невагомості і єдності з оточуючим безмежним світом. Поступово в матці стає тісніше і дитинка, наштовхуючись на стінки матки, починає відчувати межі власного тіла. Вважається, що до кінця вагітності в дитинки створюється враження яйцевидної форми власного тіла (оскільки мало місця і вона зігнута калачиком).

Слух. Найбільше  інформації про зовнішній світ дитинка отримує саме за допомогою слухових відчуттів. Спочатку звукові хвилі малюк сприймає вібраційно. А здатність чути появляється приблизно на 20 тижні.

Що дитинка чує?

По-перше, внутрішні шуми материнського організму: стук серця, голос, роботу внутрішніх органів. Але найчіткіше чути звук серця і материнський голос. Завдяки цьому, новонароджена дитина здатна впізнавати голос мами. Існують дані, що дитина не лише впізнає голос мами, а й здатна впізнавати вірш, який мама постійно розказувала під час вагітності чи мелодію, яку мама наспівувала. Голос мами і знайома мелодія заспокоюють новонароджене дитятко. Саме тому рекомендують співати маляті колискові ще до народження.  Також дитятко заспокоюється від ритму, відповідного до ритму серця (не випадково матері інтуїтивно притискають немовля голівкою саме до лівої груді, де чітко чути звук серця). 

По-друге, дитина чує зовнішні звуки. 

Так, ритмічні звуки заставляють серце малюка битися частіше і призводять його тіло в рух. Вже з 25 тижня дитинка може «танцювати» - підскакувати в такт музиці. Гучні звуки можуть налякати малюка, викликати занепокоєння. Так, іноді вагітна жінка змушена покинути шумне приміщення через те, що малюк стає дуже активним. Є дітки, які ще в утробі бояться грози – в крайніх випадках такі дітки можуть навіть перевернутися зі звичного положення на останніх місяцях вагітності. Проте не слід хвилюватися, як і кожне налякане маля, ваша дитинка потребує підтримки і захисту. Тому ласкаві слова під час грози зможуть заспокоїти ваше стурбоване малятко. 

Звуки музики теж проникають в утробу матері. Більше того в малюків навіть є певні музичні вподобання. Так, дітки надають перевагу класичній музиці, оперним аріям, народним пісням. Наприклад, музика Моцарта, Вівальді заспокоює, Бетговен, Брамс діють хвилююче. Малюкам не подобається естрадна музика в якій присутній чіткий одноманітний ритм з великою гучністю і низькочастотними коливаннями (наприклад, важкий рок). 

Дитинка також здатна чути голоси людей, в тому числі і голос тата. Більше того, під впливом емоцій мами малюк схильний поділяти голоси людей на дружні і ворожі. Якщо при спілкуванні з кимось мама хвилюється (голос звучить напружено, нерівномірно б’ється серце) це є для малюка сигналом небезпеки. Це сприяє адаптації до нового середовища після народження.

Зір.

Око повністю формується до двадцятого тижня. Але про повноцінне зорове сприйняття можна говорити тільки після народження, коли око попадає під дію світла. Проте є свідчення, що дитинка в утробі матері з 50-го дня внутріутробного життя здатна сприймати і запам’ятовувати зорові образи, які викликали сильне емоційне потрясіння мами. Докази цього були отримані Грофом та іншими дослідниками на лікувальних сеансах, під час яких пацієнти, занурені у спогади про внутрішньоутробний період життя, згадували картини, які бачила їхня мама під час вагітності і які викликали у неї сильні емоційні переживання.  Цей феномен пояснюється здатністю сітківки ока не лише сприймати зовнішні сигнали, транслюючи зорові образи в головний мозок, але і відтворювати образи, які виникають в мозку (саме завдяки цьому ми бачимо сни).

Отож, сучасні дослідження дозволили привідкрити завісу таємничого світу ненародженого малюка. І замість нечутливого, беземоційного «плоду», перед нами постає чутливе і чуттєве дитятко, здатне не лише відчувати і сприймати те, що відбувається навколо нього, але і запам’ятовувати певну інформацію. В образі мами перед дитиною постає весь світ, і дуже важливо, щоб цей світи виявився привітним. І все, що для цього потрібне – це ваша любов!

Немає коментарів:

Дописати коментар